Zapraszamy na 1-dniowe szkolenie stacjonarne dla personelu medycznego - pielęgniarek szkolnych, lekarzy i pielęgniarek POZ, pielęgniarek i terapeutów środowiskowych - pracujących z niemowlętami i dziećmi do 6 r.ż.: 

 • 12 maja 2023 (piątek) w godz. 9:00-17:00 w formie warsztatowo-wykładowej.

Celem spotkania jest wyposażenie specjalistów w umiejętności poszerzające ich kompetencje rozpoznawania pierwszych sygnałów w obszarze zaburzeń psychicznych, zasoby do budowania i wspierania nawyków wzmacniających odporność psychiczną w rodzinach oraz rozwój umiejętności komunikacji z dzieckiem i jego rodzicami.

Ze względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń poprzez formularz on-line: https://forms.gle/REMhERx2SnoNDvKS9 

Szkolenia odbywają się w ramach projektu 'Razem do rozwoju - Mokotowskie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży" i jest organizowane przez Partnera projektu - Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi “Integracja”.

Udział w szkoleniu jest bezpłatny. Odbędzie się ono stacjonarnie.

W przypadku pytań prosimy o kontakt e-mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. 

 PLAKAT do druku

--

Pracownicy POZ to osoby które mają pierwszy kontakt z dzieckiem i rodziną w okresie niemowlęcym, żłobkowym i przedszkolnym. W trakcie wizyt i rozmów z rodzicami mogą zauważyć pierwsze sygnały
wskazujące na wyzwania z jakimi mierzą się rodzice z dzieckiem. Mogą wspierać rodziców - mamy, ojców - we wzroście kompetencji rodzicielskich, rozpoznawać i nazywać lęk wynikający z opieki nad
dzieckiem oraz pokierować do innego specjalisty który wesprze rodzinę. 

Podczas szkolenia omówimy kiedy zachowanie dziecka w okresie niemowlęcym do 6 roku życia jest jeszcze normą, a kiedy może być to już zaburzenie, a w części praktycznej omówimy, jak zaangażować system rodzinny do współpracy.

INFORMACJE ORGANIZACYJNE

Termin

 • 12 maja 2023 (piątek) w godz. 9:00-17:00 w formie warsztatowo-wykładowej.

Miejsce

Warszawa, dokładny adres zostanie podany w późniejszym terminie.

Zgłoszenia

Szkolenie jest dedykowane personelowi medycznemu z Dzielnicy Mokotów, w miarę wolnych miejsc możliwe jest uczestnictwo osób spoza Mokotowa. Obowiązują zapisy, zapraszamy do wysyłania zgłoszeń poprzez formularz on-line: https://forms.gle/REMhERx2SnoNDvKS9

Program szkolenia

 • Regulacja emocji - czego możemy oczekiwać od małego dziecka, a na co nie pozwala mu rozwój układu nerwowego. Jak w prosty sposób przekazać to rodzicom.
 • Co jest normą w rozwoju dziecka, a co wymaga dalszej diagnozy w okresie 0 - 6 lat.
 • Sen i czuwanie – czy to już zaburzenia snu ?
 • Odżywianie – czy to już wybiórczość pokarmowa?
 • Zaburzenia neurorozwojowe.
 • Depresja poporodowa / Baby blues / psychoza - jak rozróżnić i wspierać.
 • Terapia w didadzie rodzic niemowlę - jako wsparcie dla relacji rodzic dziecko.
 • Jak wspierać zasoby rodziny / rodziców podczas wizyty u specjalisty.
 • Pierwszy kontakt z małym dzieckiem - co pomaga, co może utrudnić kontakt w gabinecie.

Szkolenie  poprowadzą

 • Agnieszka Czechowska – psycholożka, psychoterapeutka dzieci i młodzieży. Specjalistka psychoterapii dzieci i młodzieży. Od 20 lat wspiera dzieci, młodzież, rodziców w radzeniu sobie z kryzysami psychicznymi. Wspiera i szkoli też nauczycieli i innych specjalistów pracujących z młodzieżą. Od 2013 roku kieruje pracą Ośrodka Rehabilitacji Socjopsychiatrycznej dla młodzieży po kryzysach psychicznych.
 • Anna Nykiel - psycholog, specjalista psychoterapii dzieci i młodzieży, terapeuta par i rodzin, terapeuta analizy więzi prenatalnej, współpracowała z Warszawskim Szpitalem dla Dzieci, ośrodkiem rehabilitacji neurologicznej, Mazowieckim Centrum Neuropsychiatrii, Specjalistyczną Poradnią Rodzinną m.st Warszawy oraz Fundacją Medycyny Prenatalnej im. Ernesta Wójcickiego.

Serdecznie zapraszamy,

Zespół ds. Profilaktyki Mokotowskiego Środowiskowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży