Serdecznie zapraszamy nauczycieli, wychowawców, psychologów i pedagogów pracujących w placówkach przedszkolnych do Szkoły promocji zdrowia psychicznego.

Celem szkolenia jest przygotowanie uczestników do realizacji w ramach procesu wychowawczego działań wzmacniających zdrowie psychiczne dzieci w wieku przedszkolnym. Szkolenie pozwoli na pogłębienie wiedzy teoretycznej dotyczącej psychologii dziecka, zaburzeń psychicznych i rozwojowych oraz ćwiczenie umiejętności pracy z dziećmi w zakresie emocji, umiejętności społecznych  i komunikacji. Poruszone zostaną również zagadnienia dotyczące współpracy z rodzicami. Podczas szkolenia omówione zostaną również zasady opracowania strategii profilaktycznych w odniesieniu do konkretnych problemów występujących u dzieci.

Projekt został objęty patronatem Mazowieckiego Centrum Neuropsychiatrii w Zagórzu k. Warszawy. Na zakończenie zajęć uczestnicy otrzymają certyfikat "Promotora Zdrowia Psychicznego”.

Projekt jest współfinansowany przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy – Dzielnicę Mokotów.

Szkolenie jest bezpłatne.

TEMATY I TERMINY ZAJĘĆ:

08.05.2021 (sobota), godz. 10.00-17.00, on-line

Prewencja zdrowia psychicznego dzieci

Jak rozpoznać problemy natury psychicznej u dzieci – postępowanie

Promocja zdrowia psychicznego i profilaktyka zaburzeń psychicznych – podstawy realizacji projektów

Praca z rodzicami  – warsztat „Porozmawiajmy… Dobre spotkanie z rodzicem”

09.05.2021 (niedziela), godz. 10.00-17.00, on-line

Emocje –  rozpoznawanie, towarzyszenie w ich przeżywaniu dzieciom.

Superwizja jako forma wsparcia dla nauczycieli

Powrót do rzeczy zwykłych – warsztat. Umiejętności społeczne u dzieci i sposoby ich kształtowania

22.05.2021 (sobota), godz. 10.00-17.00, on-line lub hybrydowo

Warsztat z zakresu komunikacji pt. „Doskonalenie umiejętności komunikacji interpersonalnej. Wprowadzenie do koncepcji Marshalla B. Rosenberga Porozumienie bez przemocy”.

23.05.2021 (niedziela), godz. 10.00-17.00, on-line lub hybrydowo

Empatia w kontakcie ze sobą i z dzieckiem. Praktyka „Porozumienia bez przemocy”

Kreatywność jako istotne działanie profilaktyczne

12.06.2021 (sobota), godz. 10.00-17.00, on-line lub hybrydowo

Prezentacja modułu profilaktycznego – zaliczenie szkolenia

13.06.2021 (niedziela), godz. 10.00-17.00, on-line lub hybrydowo

Prezentacja modułu profilaktycznego – zaliczenie szkolenia

W związku z sytuacją epidemiologiczną warsztaty będą odbywać się on-line lub w formie hybrydowej. Forma zajęć będzie ustalana wspólnie z uczestnikami przed danym zjazdem. Pierwszy weekend zajęć odbywa się w formie on-line.

Jeśli spotkania odbędą się stacjonarnie, będzie to miało miejsce w Mokotowskim Centrum Integracji Mieszkańców przy ul. Woronicza 44a w Warszawie.

PROWADZĄCY to specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w pracy z kadrą pedagogiczną, rodzicami i dziećmi w wieku przedszkolnym i szkolnym:

◽️ Renata Janik – dyplomowany trener komunikacji opartej na empatii, life coach, socjolog, posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów edukacyjno-zawodowych dla młodzieży,

◽️ Małgorzata Sobiesiak – dyplomowany trener komunikacji opartej na empatii, psycholog, logopeda, terapeuta TSR (Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach),

◽️ Izabela Nowosad – lekarz psychiatra, doświadczenie zdobywała pracując na oddziałach ogólnopsychiatrycznych Szpitala Nowowiejskiego, placówkach leczenia uzależnień od alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz Poradni Leczenia Zaburzeń Snu. Prowadziła konsultacje w Poradni psychologiczno-pedagogicznej. Od wielu lat pracuje w ambulatoryjnej opiece psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży oraz dorosłych.

◽️ Elżbieta Kucińska – psychoterapeutka, od 29 lat pracuje w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii nr 2 „Kąt” w Współautorka i od 9 lat koordynatorka merytoryczna projektu „Specjalistyczne Punkty Konsultacyjne”,

◽️ Mirosława Skowrońska – psycholog, nauczyciel dyplomowany, pracuje w Poradni psychologiczno - pedagogicznej w Warszawie.

INFORMACJE I ZAPISY:

◽️ Szkolenie jest skierowane do kadry placówek przedszkolnych.

◽️ Limit miejsc wynosi 12 osób, decyduje kolejność zgłoszeń.

◽️ Warunkiem zaliczenia zajęć będzie udział w 80% spotkań oraz przygotowanie zaliczenia zajęć.

◽️ Do uczestnictwa w szkoleniu on-line niezbędne jest korzystanie z urządzenia z mikrofonem i kamerą.

◽️ Osoby zgłaszające się prosimy o podanie: imienia, nazwiska, numeru telefonu, nazwy placówki, w której pracuje z dziećmi i charakter pracy, a także powód zgłoszenia się na szkolenie.

Koordynator projektu:

INTEGRACJA Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Osób z Zaburzeniami Psychicznymi,