Sześć lat temu - 12 stycznia 2015 roku - żegnaliśmy w Krakowie wyjątkową terapeutkę - Katarzynę Muskat. 

Pani Katarzyna Muskat była współzałożycielem Stowarzyszenia Integracja. W 1991 roku grupa młodzieży chorującej na schizofrenię zaczęła spotykać się w pokoiku udostępnionym przez Instytut Psychiatrii i Neurologii. Pani Kasia woluntarystycznie organizowała im czas - tworzyła grupę wsparcia i inne możliwości spędzania czasu. Powstał zalążek idei Klubu Pacjenta. Mobilizacja rodziców i wsparcie Pani Muskat pozwoliło uzyskać od miasta budynek przy ul. Grottgera 25a . Działania założycieli i Katarzyny Muskat pozwoliły rozszerzyć i realizować opiekę środowiskową w czasach kiedy nikt o tym jeszcze nie myślał.

Okupione to było dużym wysiłkiem fizycznym i finansowym założycieli Stowarzyszenia. Katarzyna Muskat była twórcą tej koncepcji i jej współrealizatorem. Powstał Ośrodek Dzienny prowadzony przez Instytut Psychiatrii i Neurologii i Klub Pacjenta Amicus prowadzony przez Stowarzyszenie.

 

Koncepcja opieki środowiskowej realizowana przez Stowarzyszenie jest rozwijaniem pomysłów i idei Pani Kasi. Od początku zaszczepiała w nas konieczność działania w obszarze mieszkalnictwa chronionego, działań przeciw wykluczeniu i równemu traktowaniu, orzecznictwa, zatrudnienia, turnusów rehabilitacyjne i pracy z rodzinami. Nie miała wystarczającej ilości czasu i wytrwałości potrzebnej do działań z decydentami, więc po zaszczepieniu nam idei - pozostawiała do realizacji. Nie mogła też w tym do końca uczestniczyć, bo miała pacjentów, którzy byli dla niej najważniejsi. Robiła o wiele więcej niż przewidywał jej zakres obowiązków. Ona po prostu tym żyła. Zostawiła zbyt dużo serca swoim podopiecznym i zabrakło go dla niej samej.

Odeszła, ale nie ruszylibyśmy teraz z żadnym projektem jeżeli nie czulibyśmy jej wsparcia i opieki.

Towarzyszy nam dalej.