W grudniu 2025 zakończyła się realizacja projektu „Szkoła promocji zdrowia psychicznego dla pracowników mokotowskich placówek oświatowych”.

Projektem objęto łącznie 15 pracowników mokotowskich placówek oświatowych oraz 18 uczniów biorących udział w oddziaływaniach warsztatowych.

Cel zadania, tj. ograniczenie negatywnego wpływu uzależnień i przemocy poprzez przeprowadzenie programów profilaktycznych w mokotowskich placówkach oświatowych, został osiągnięty.

Cele szczegółowe obejmujące wdrażanie standardów pomocy psychologiczno-pedagogicznej do codziennej praktyki edukacyjnej, zwiększanie skuteczności działań profilaktycznych, motywowanie kadry pedagogicznej do rozwoju kompetencji w zakresie zdrowia psychicznego dzieci, poszerzanie wiedzy i umiejętności zawodowych oraz wsparcie w pracy z trudnymi przypadkami wychowawczymi i własnymi emocjami zostały zrealizowane.

W ramach projektu przeprowadzono łącznie 68 godzin działań merytorycznych, w tym 56 godzin superwizji dla kadry pedagogicznej oraz 12 godzin warsztatowych oddziaływań grupowych dla uczniów.

 

Wśród 15 uczestników superwizji:

  • 100% potwierdziło lepsze rozumienie przyczyn trudnych zachowań uczniów, rodziców i opiekunów,

  • 85% zadeklarowało zwiększenie liczby narzędzi i pomysłów do pracy w trudnych sytuacjach,

  • 85% wskazało poprawę umiejętności radzenia sobie z trudnymi sytuacjami i własnymi emocjami,

  • 100% uznało spotkania superwizyjne za przydatne i zadeklarowało chęć ponownego udziału lub polecenia ich innym pracownikom oświaty.

Łącznie w 2025 roku w ramach projektu zrealizowano:

  • 44 godziny superwizji indywidualnych,

  • 12 godzin superwizji grupowych,

  • 12 godzin oddziaływań warsztatowych w klasach szkolnych.

Działania obejmowały m.in. omawianie trudnych sytuacji wychowawczych, rozwój kompetencji miękkich nauczycieli, wzmacnianie umiejętności komunikacyjnych i asertywności, analizę procedur reagowania na agresję oraz wypracowywanie strategii pracy z uczniami i rodzicami.

Działanie było realizowane w ramach projektu pn. „Szkoła promocji zdrowia psychicznego dla pracowników mokotowskich placówek oświatowych”.